Relacja
III Kongres 3W
2023

ZAKOŃCZYŁA SIĘ III EDYCJA KONGRESU 3W!

W dniach 27-28 listopada 2023 r. w Warszawie odbył się III KONGRES 3W, zorganizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego

●   Jak technologie związane z wodą, wodorem i węglem przekształcają świat?
●  Jakie zmiany zdaniem światowej sławy futurologa Michio Kaku czekają biznes i społeczeństwo?
●  Jak technologie węglowe umożliwią nam podbój kosmosu?
●  Co wybitny fizyk Andrzej Dragan sądzi o sztucznej inteligencji?

To tylko kilka z tematów, o których dyskutowali eksperci Kongresu 3W.

Nauka, Technologia, Przyszłość

Kongres 3W to przede wszystkim miejsce, gdzie technologia spotyka przyszłość, a innowatorzy z różnych dziedzin łączą siły. Naukowcy, myśliciele, ludzie, od których zależy przyszłość – to oni stali się głównymi bohaterami tegorocznej edycji Kongresu.

Profesor Michio Kaku, światowej sławy fizyk i futurolog, zabrał nas w podróż przez nowe możliwości dla biznesu i społeczeństwa. Andrzej Dragan, utalentowany fizyk-teoretyk z Uniwersytetu Warszawskiego i artysta, odpowiedział na pytanie: „Czy AI nas zje?”, a dr Joanna Jurga, projektantka produktu i przestrzeni, pasjonatka kosmosu i badaczka warunków życia w izolacji oraz prof. Łukasz Kaczmarek, ekspert od grafenu, podzielili się wiedzą na temat polskich osiągnięć w przemyśle kosmicznym.

Eksperci z różnych dziedzin przedstawili inspirujące prezentacje oraz poprowadzili dyskusje na temat nowoczesnych technologii, zrównoważonego zarządzania zasobami wodnymi oraz perspektyw rozwoju technologii wodorowych.

Skupili się na innowacyjnym podejściu do efektywnego zarządzania zasobami wodnymi, które wykorzystuje sztuczną inteligencję, a zwłaszcza na optymalnym wykorzystaniu wody w rolnictwie, sektorze znacząco obciążającym jej zasoby.

Dr inż. Edyta Łaskawiec, rzeczniczka nauki, specjalistka ds. technologii wody i ścieków z Politechniki Śląskiej, zabrała nas w podróż przez innowacyjne metody walki z zanieczyszczeniami przy wykorzystaniu technologii 3W.

Jui-Wen Chen, prezes zarządu Ding Tai Co., Ltd., Viktor Reimer – szef działu rozwoju zbiorników ciśnieniowych w ACTC Tech oraz Marcin Sawczuk z Uniwersytetu Cornell omówili globalne trendy i wyzwania związane z nowoczesnymi technologiami wodnymi.

Fionn Ferreira, młody naukowiec i pionier w dziedzinie przeciwdziałania zanieczyszczeniu tworzywami sztucznymi podzielił się unikalnym podejściem do wyzwań związanych z plastikiem, zapewniając inspirujący przegląd drogi od koncepcji do praktycznych działań zmierzających ku zmianie naszego świata.
Nie zabrakło tematów o wodorze, m.in. czekała nas prezentacja, o tym jak wodór może być kluczowym elementem w kreowaniu cyrkularnych miast. Jakub Pikulski z „Uwaga Wodór” poprowadził dyskusję na temat wodorowych miast przyszłości, skupiając się na nowatorskich rozwiązaniach i wyzwaniach.

Instytut ORGMASZ i Sieć Badawcza Łukasiewicz zaprezentowali główne wnioski z raportu na temat społecznych reakcji na technologię wodorową, a następnie poprowadzili dyskusję na ten temat.

Zapraszamy do obejrzenia galerii z wydarzenia:

Zapraszamy na kolejną edycję kongresu w 2024 roku!