Niewłaściwie użytkowana, niepoddawana regularnym przeglądom oczyszczalnia ścieków staje się zagrożeniem dla środowiska i zdrowia ludzi
Nieprawidłowo funkcjonujące oczyszczalnie mogą prowadzić do poważnych szkód środowiskowych, w tym zanieczyszczenia wód gruntowych i powierzchniowych. Regularne przeglądy i serwisowanie tych instalacji są kluczowe dla ich poprawnego działania oraz bezpieczeństwa środowiska.
Do prawidłowego serwisowania małych oczyszczalni brakuje – niestety – specjalistów. W związku z tym, aby poprawić jakość serwisowania MOŚ, co leży w interesie nie tylko ich użytkowników, ale ogólnospołecznym, PZITS podjęło się opracować plan szkolenia oraz możliwości zdobycia klasyfikacji wolnorynkowej serwisantów tych urządzeń i instalacji.
Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych, w ramach Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, zostało instytucją certyfikującą, która może prowadzić walidację (tj. sprawdzać, czy osoba ubiegająca się o kwalifikację faktycznie posiada wymaganą wiedzę i umiejętności) oraz wydawać certyfikaty. Podstawowe informacje na temat kwalifikacji można uzyskać na stronie ZSK.
W związku z powyższym Wielkopolski Oddział PZITS organizuje drugą edycję „Serwisowania małych oczyszczalni ścieków dla równoważnej liczby mieszkańców poniżej 2000”. PZITS jest jedyną organizacją w Polsce uprawnioną do przeprowadzania walidacji serwisantów oczyszczalni, włączonej do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji cząstkowej na poziomie 4 Polskiej Ramy Kwalifikacji i europejskich ram kwalifikacji.
Dlaczego warto?
Prestiż i zaufanie: Certyfikat kwalifikacji wolnorynkowej to dowód na wysokie kwalifikacje i profesjonalizm. Jesteśmy pewni, iż kwalifikacja będzie cenna nie tylko dla serwisantów. Stanowić będzie podstawę zaufania użytkownika i właściciela MOŚ do prawidłowo i w pełni sumiennie wykonanej pracy, gwarantującej sprawne funkcjonowanie obiektu.
PZITS prowadzi ogólnodostępną listę osób, które uzyskały certyfikat serwisanta MOŚ, po przejściu procedury walidacyjnej przed komisją PZITS. Obecność na liście jest dobrowolna i ma być pomocna właścicielom MOŚ w znalezieniu odpowiednio wykwalifikowanego serwisanta.
Dla kogo?
Pracowników firm serwisujących MOŚ
Techników i inżynierów z branży ochrony środowiska
Pracowników gminnych zakładów komunalnych
Zarządców nieruchomości i obiektów użyteczności publicznej
Pracowników firm dokonujących montażu/rozruchu małych OŚ; – osoby prowadzące szkolenia dla użytkowników oczyszczalni
Osób prowadzących szkolenia dla użytkowników oczyszczalni
Informacje organizacyjne
Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na naszej stronie internetowej PZITS – www.pzits.pl/mos/
Najbliższy kurs odbędzie się w terminie: 3 września i 4 września 2024 r. w godz. 16:00-19:30 (część teoretyczna) oraz podczas jednego dnia zajęć na obiektach (planowany termin między 9-13 września – ostateczna data zostanie podana wkrótce) (część praktyczna)
Kurs teoretyczny ma charakter zdalny i realizowany jest przez platformę MS Teams.
Kurs praktyczny realizowany będzie w następującej formule:
Najbliższy egzamin odbędzie się w terminie: 27 września 2024 r. w godzinach 9:00-17:00
w Zakrzewie (62-070, ul. Gajowa 22) i w Skórzewie (60-185, ul. Leśna 7).
Dowiedz się więcej na stronie: