VIII KONFERENCJA „BEZPIECZEŃSTWO ENERGETYCZNE – FILARY I PERSPEKTYWA ROZWOJU”
Zbliża się VIII Konferencja „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”. Przedstawiciele branży energetycznej, menedżerowie, członkowie rządu, samorządowcy oraz naukowcy i eksperci spotkają się w Rzeszowie w dniach 11 i 12 września 2023. Wśród uczestników będą przedstawiciele Kwatery Głównej Paktu Północnoatlantyckiego z Brukseli oraz niemało ekspertów z wojska i uczelni wojskowych.
Wśród uczestników – oprócz przedstawicieli biznesu, administracji i instytucji naukowych oraz eksperckich – będą także przedstawiciele Kwatery Głównej Paktu Północnoatlantyckiego z Brukseli. Temat panelu to: „Kompleksowe podejście NATO do bezpieczeństwa energetycznego. Od łańcucha dostaw paliw do transformacji energetycznej”. Prelegentami będą Dominik P. Jankowski doradca polityczny w gabinecie sekretarza generalnego, Jensa Stoltenberga, Philippe Van Exem – współprzewodniczący Komitetu Naftowego NATO oraz Julian Wieczorkiewicz z Sekcji Bezpieczeństwa Klimatycznego i Energetycznego. Ponadto w tym panelu głos zabiorą Izabela Albrycht z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i dr. Anna Mikulska z think tanku Instytut Bakera przy Uniwersytecie Rice’a w Teksasie.
- Bezpieczeństwo energetyczne zyskało na znaczeniu w NATO w ostatnich latach, szczególnie po rosyjskiej agresji na Ukrainę – mówi Dominik P. Jankowski. – O infrastrukturze energetycznej, w tym o sojuszniczym systemie rurociągów oraz o transformacji energetycznej dyskutowano również na lipcowym szczycie NATO w Wilnie.
Współpraca Departamentu Dyplomacji Publicznej Paktu Północnoatlantyckiego z Instytutem Polityki Energetycznej obejmuje kolejną już edycję rzeszowskiej konferencji. Przedstawiciele Sojuszu gościli w Rzeszowie na konferencjach w latach 2021 i 2022.
- Tematyka związana z bezpieczeństwem krytycznej infrastruktury energetycznej, w tym roli wojska w zapewnieniu tego bezpieczeństwa pojawi się w kilku panelach konferencji – mówi dr hab. Mariusz Ruszel, prof. Politechniki Rzeszowskiej i prezes Instytutu Polityki Energetycznej im. Łukasiewicza, pomysłodawca cyklu rzeszowskich konferencji. – Można tu mówić o bezpieczeństwie transportu surowców, bezpieczeństwie ropociągów i gazociągów, zabezpieczeniu morskich farm wiatrowych, czy też odporności oprogramowania np. elektrowni na ataki hakerskie.
Uczestnikami będą m.in. płk dr Andrzej Lis, dyrektor Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych RP; kmdr por. dr Rafał Andrzej Miętkiewicz z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni czy ekspert Instytutu Polityki Energetycznej im. Łukasiewicza kmdr ppor. rez. mgr inż. Tomasz Chyła i kilku innych oficerów rezerwy i służby czynnej.
Zapraszamy do wypełnienia formularza zgłoszeniowego!
Partner strategiczny:
- ML System S.A.
Partner srebrny:
- Gaz System S.A.
Partnerzy brązowi:
- Asseco Poland,
- Veolia, EuRoPol Gaz
- Towarowa Giełda Energii
Partnerzy wspierający:
- Inżynieria, MPWiK Rzeszów
- MPEC Rzeszów, Gas Trading, Inżynieria S.A.
- Fundacja Rozwoju Politechniki Rzeszowskiej
Partner merytoryczny:
- Polskie Towarzystwo Bezpieczeństwa Narodowego
Patronaty honorowe:
- Prezes Rady Ministrów
- Minister Spraw Zagranicznych
- Prezes Urzędu Regulacji Energetyki
- Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego
- Prezydent Miasta Rzeszowa
- Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A.
- Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego
- Komisja Gospodarki i Rozwoju (GOR)
- Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych (ESK)
- Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii (CNT)
- Rektor Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza
- Prezes Państwowej Agencji Atomistyki
Patronaty medialne:
- cire.pl
- BinzesAlert.pl
- TVP3 Rzeszów
- GospodarkaPodkarpacka.pl
- energetyka.plus
- Offshore Wind Poland
- GospodarkaMorska.pl
- Energetyka
- Smart-Grids.pl
- NowaEnergia.com
- Energetyka Wodna
- Radio Centrum
- 2k Technologie
- Gazeta Politechniki Rzeszowskiej
- WNiG
Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie to powstały w 2015 r. niezależny think tank grupujący ekspertów zajmujących się energetyką. Instytut prowadzi działalność naukowo-badawczą, ekspercką, propaguje naukę i wiedzę o polityce energetycznej. Wydaje też analizy, raporty, książki czy anglojęzyczne czasopismo naukowe Energy Policy Studies.
Strona IPE: https://www.instytutpe.pl/
IPE na Facebooku: https://bit.ly/3yBbDBVPolitechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie jest publiczną techniczną uczelnią akademicką stanowiącą część narodowego systemu edukacji i nauki. Kształci nowoczesne kadry dla gospodarki narodowej. Jej początki sięgają 1951 r.
Strona: www.prz.edu.pl
Dowiedz się więcej na: